Szomatizáció – amikor a testi tünetek hátterében nem található szervi ok

Milyen jelekre, változásokra kell odafigyelniük a szülőknek az egyébként nagy viselkedésbeli változatosságot mutató gyermeküknél; hogyan lehet az életkorral járó viselkedési változásokat megkülönböztetni a lelki problémákra és a betegségre utaló jelektől?

Ha a gyermekeknél a félelmek túlzottá válnak, akkor szorongás jelentkezik náluk. Kialakulásuk többtényezős, hiszen a genetikai hajlam, a környezeti hatások mellett a nevelés is közrejátszik. Ez utóbbi mutatja, hogy a szülőknek meghatározó a szerepük, hiszen sokat tehetnek azért, hogy ne alakuljon ki a szorongás gyermekükben.

Fontos, hogy a gyermek szeretetteljes légkörben, félelemtől mentesen, kielégítő szociális körülmények között éljen. A szülő ne támasszon irreális elvárásokat gyermekével szemben, fogadja el őt olyannak, amilyen; ne állítson elé olyan célokat, amelyek elérhetetlenek; olyan követelményeket, amelyek megvalósíthatatlanok. Amit gyermekétől megkövetel, az mindig legyen összhangban annak teljesítőképességével mind értelmi, mind érzelmi, mind fizikális szempontból.

A gyermeknek legyen önbecsülése, tudjon büszke lenni arra, amiben tehetséges, és ne okozzon számára érzelmi sérülést, ha nem tud minden elvárásnak megfelelni.

Ne hátráltassa a szülő a gyermekét az előtte álló feladatok megoldásában – esetleges saját szorongásával, félelmével – a probléma felnagyításával, hogy „ó, ez túl nehéz neked, ez nem fog menni, te ezt nem tudod megcsinálni” és hasonlók. Természetesen ugyanígy helytelen elbagatellizálni a gondokat, mondván: „mi az neked…, anyukád/apukád/testvéred is simán meg tudná csinálni…, nem lehetsz annyira ügyetlen/buta…, nem hozhatsz szégyent a fejemre… stb.

Amikor különféle okok miatt mégis kialakul a szorongás, akkor felvetődik a kérdés: hogyan érdemes kezelni a helyzetet? Először is beszélgetni kell! A legjobb együtt megbeszélni a dolgokat, mindenképpen megismerni, mi is a gyermek álláspontja. Mit érez egy ilyen helyzetben? Mit gondol, szerinte miért alakulhatott ki a szorongása? Hogyan próbálta oldani a szorongását?

A kérdéseket ne érezze vizsgáztatásnak a gyermek, azokat a szülő őszinte kíváncsisággal tegye fel, hogy érezze a gyermek, tényleg érdekli a szülőjét, tényleg segíteni szeretne neki. A beszélgetés során a főszerep nem a szülőé! Kerülje saját véleményének hangoztatását, az „okoskodást”, mert ennek hatására nagy eséllyel visszahúzódóvá válik a gyermek, és nem tud őszinte, bizalmas beszélgetés kialakulni közöttük, s emiatt kevés (vagy használható) információt fog kapni a gyermekétől.

Szülőként nem árt annyit tudni, hogy a szorongásnak sokféle típusa létezik. Ilyen például a szeparációs szorongás, amikor a gyermek amiatt szorong, hogy el kell válnia a szeretett személytől, fél az egyedülléttől. Létezik az úgynevezett szociális fóbia, amikor attól fél, hogy a figyelem központjába kerül, s esetleg megszégyenül. Irreális módon félhet az állatoktól, a természeti jelenségektől (mennydörgés, vihar), a zsúfolt helyektől.

Nézzük, milyen tünetek árulkodnak arról, hogy szorong a gyermek! Óvodáskorban a körömrágás, a bepisilés, alvászavar, evési problémák, hasfájás, visszahúzódó bizalmatlan viselkedés ilyen jel. Iskoláskorban sokszor izgul, legszívesebben nem menne iskolába, inkább otthon maradna, szeretné, ha láthatatlan lenne. Testi panaszokra hivatkozva nem megy iskolába, mert fél a feleléstől, dolgozatírástól, bármilyen számonkéréstől, mert például tornaórán osztályozzák a kislabdadobást, ami úgy érzi, nem megy neki, vagy tényleg gyengén teljesít. Jellemzően hasfájásra, fejfájásra, egyéb testi tünetekre (hányás, hasmenés) hivatkozik, de indulatossá is válhat, általában éjjel nyugtalanul alszik, étkezési zavarok jelentkeznek: étvágytalanná válik, vagy éppen valamilyen ételből, például édességből túl sokat fogyaszt.

Az egyik leggyakoribb lelki jelenség serdülőkorban a szorongás. A szorongás természetesen lehet jó értelemben vett vizsgadrukk, de gyakrabban okozhat olyan fokú problémát, ami akadályozza a mindennapi életvitelt, gátló, bénító erejű. A szorongó serdülő állandó feszültségben él, retteg a lehetséges büntetéstől vagy sikertelenségtől, nem bízik magában, teljesítménye általában tényleges képessége alatt marad. Ha lehet, elkerüli azokat a helyzeteket, amelyekben kudarcra számít, így visszahúzódó lesz, kevés a barátja. A szorongásérzés akkor is elhatalmasodhat benne, ha éppen nincsen konkrét oka. Különböző formában jelenhet meg: fejfájás, alhasi panaszok, különböző étkezési zavarok, iskolafóbia, izzadás, arcpír, sóhajtozás, hirtelen rosszullét szervi ok nélkül.

A szorongásos tüneteket a gyermekek és serdülők nem mindig képesek megfelelően elmondani, ezért ha a fenti testi tünetek közül akár csak egyet is észrevesz a szülő a gyermekénél, és az tartósan, vagyis néhány héten keresztül fennáll, és nincs szervi betegség a háttérben, akkor a gyermeknek támogatásra van szüksége. Fel kell keresni a gyermekkel közösen a háziorvost, vagy a gyermekpszichiátert, vagy a pszichológust.

A szorongás terápiája elsősorban pszichoterápia, beszélgetésen, életkornak megfelelő játékon alapuló kezelés, különböző stresszoldó módszerek elsajátításával. A beszélgetések során a terapeuta segít a gyermeknek azonosítani azokat a gondolatokat, amelyek pszichés stresszt és szorongást idéznek elő. Megtanítják, hogyan észlelje reálisan a környezetében levő hatásokat, és hogyan tekintsen pozitívabban élete eseményeire. Gyógyszeres terápia is szóba jöhet a tünetek és a súlyosság függvényében. Ahhoz, hogy javulás történjen, több hét folyamatos terápia is szükséges lehet. Nem szabad megijedni, ha ez első hetekben nem mutatkozik az eredmény, a javulás jele, mert a probléma súlyosságától függően akár hónapokig is folytatni szükséges a kezelést.

A szakember felkeresése és a terápia végig vitele azért is fontos, mert a gyermekkori szorongásos zavarok serdülőkorra is áthúzódhatnak, sőt akár felnőttkorban is jelen lehetnek. Gyakran a szociális kapcsolatok, a családi élet vagy a tanulmányok területén funkcionális károsodással járnak, valamint az általános egészségi állapot romlását is okozhatják.

Forrás:
http://www.hbcs.hu/uploads/jogszabaly/2955/fajlok/EMMI_iranyelve_szorongasos.pdf
http://mipszi.hu/cikk/100214-titokzatos-testi-tunetek-1
https://onlinepszichologus.net/blog/a-szorongo-gyermek-viselkedesenek-jellemzoi/

Hasonló cikkek...